fbpx

Co zwiedzić podczas wyjazdu do pracy do Islandii?

2023
08 listopada

Islandia to niezwykłe miejsce. Zdecydowanie warto się tam wybrać. Nieważne, czy planujesz podróż na tę magiczną wyspę ze względu na pracę, czy wycieczkę rekreacyjną, absolutnie przepadniesz na punkcie tej cudownej krainy. 

Niesamowita przyroda Islandii

Islandzkie krajobrazy są nie do podrobienia. Można je podziwiać godzinami. Miłośnicy wyspy odwiedzają ją wielokrotnie, aby napawać się pięknem przyrody. 

Park Narodowy Þingvellir

Jest to jedno z najważniejszych miejsc w Islandii, przez wielu nazywane jest “sercem Islandii”. Jest to miejsce, w którym powstał pierwszy na świecie parlament, a sam park leży w strefie uskoku tektonicznego, gdzie płyta kontynentalna Północnoamerykańska i Eurazjatycka stykają się i oddzielają.

W parku można podziwiać wodospad Öxarárfoss, który wpada do skalnej szczeliny otaczającej Þingvellir. Miejsce to jest szczególnie uwielbiane przez fotografów. Cały park otacza jezioro Þingvallavatn, z którego ochoczo korzystają wędkarze. 

Þingvellir jest też rezerwatem przyrody. Znajduje się z nim sporo szlaków turystycznych. W 2004 roku Þingvellir zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jezioro Mývatn

Jezioro Mývatn jest otoczone bajecznymi krajobrazami wulkanicznymi. Polecamy zwiedzić okoliczne obszary geotermalne, m.in. Námaskarð z wrzącymi błotami i siarkowymi źródłami.

Niedaleko znajduje się miasteczko Husavik, które jest perfekcyjnym miejscem do obserwacji wielorybów. Warto zwiedzić również Muzeum Islandzkiego Wielorybnictwa.

Jezioro Jökulsárlón

Jest to niezwykłe jezioro wypełnione górami lodowymi odpływającymi z lodowca Breiðamerkurjökull. Szczególnie poleca się je, jako miejsce do fotografii i rejsów łodzią.

Wodospad Gullfoss

Gullfoss to wodospad na rzece Hvítá. Efektowne kaskady wody tworzą przepiękny widok, który, jak w zdecydowanej większości miejsc na Islandii,  stanowi idealne miejsce dla miłośników przyrody oraz fotografii. 

Lodowiec Vatnajökull

Lodowiec Vatnajökull pokrywa sporą część południowej Islandii. Warto zorganizować sobie dłuższą wycieczkę, aby podziwiać te niezwykłe widoki i jaskinie lodowe. 

Półwysep Snæfellsnes

Półwysep Snæfellsnes ma wiele do zaoferowania. Można na nim podziwiać imponujące krajobrazy, wulkan Snæfellsjökull i wiele fantastycznych wiosek i plaż.

Wyspy Vestmannaeyjar

Wyspy Vestmannaeyjar znajdują się na południu Islandii. Oprócz pięknych krajobrazów jest to idealne miejsce do obserwacji ptaków morskich.

Wulkan Krafla

Wulkan Krafla to aktywny wulkan na północy Islandii. Znajduje się on w okolicach jeziora Mývatn. 

Niedaleko znajduje się rezerwat przyrody Thorsmork. Można w nim wędrować po niesamowitych dolinach i dolinach rzecznych.

W pobliżu znajdują się również dwa wodospady: Hraunfossar i Barnafos.

Gejzery

Najbardziej wartymi zobaczenia gejzerami są Geysir i Strokkur. Geysir to gejzer, od którego powstała nazwa tej formacji! Aktualnie jest on nieregularny w erupcjach.

Strokkur z kolei dokonuje erupcji co kilka minut, dlatego stanowi godną polecenia atrakcję turystyczną.

Gorące źródła

Kąpiele geotermalne są częścią kultury islandzkiej. Bardzo popularne są miejsca, takie jak Blue Lagoon, Fontana Geothermal Baths i Secret Lagoon. Umożliwiają one niecodzienny relaks i regenerację po wędrówkach w ciepłych źródłach.

Najważniejsze Islandzkie miasta

Islandia, choć słynie ze swej tajemniczej aury i onieśmielającej przyrody, posiada również szereg miejsc, które warto odwiedzić w jej osobliwych miastach.

Reykjavik

Reykjavik to stolica Islandii. Jego centrum jest pełne barwnych budynków, kawiarni, restauracji i sklepów. Zwiedzając miasto warto udać się do kościoła Hallgrímskirkja, którego architektura przypomina formy geologiczne. Panoramę miasta można podziwiać z jego wieży. 

Idąc dalej, polecamy udać się do Muzeum Narodowego Islandii, które przybliży historię i kulturę tego kraju. Szczególnie imponujące są wystawy poświęcone historii, sztuce i dziedzictwu narodowemu. W celu lepszego poznania kultury islandzkiej można odwiedzić halę koncertową Harpa. Jest to nowoczesne centrum kulturalne z majestatyczną szklaną fasadą. Nierzadko odbywają się tam różnego rodzaju koncerty, wystawy i inne wydarzenia artystyczne.

Akureyri

Jest to drugie miasto, które naszym zdaniem warto odwiedzić – przede wszystkim ze względu na urokliwe centrum z uliczkami pełnymi kawiarni, sklepów i lokalnych restauracji. Jest to perfekcyjne miejsce do spacerów i zakupów.

Będąc w Akureyri warto udać się do Kirkja Akureyrarkirkja. Jest to kościół znajdujący się na urokliwym wzgórzu, dzięki czemu stanowi doskonały punkt orientacyjny. Ze szczytu wieży można podziwiać malowniczy widok na miasto i fiord.

30 miejsc do odwiedzenia w Islandii – podsumowanie

 1. Reykjavik
 2. Akureyri
 3. Stykkishólmur
 4. Húsavík
 5. Seyðisfjörður
 6. Park Narodowy Þingvellir
 7. Głaz Alfaborg (Alfaborgarhólar)
 8. Skalholt
 9. Árnesinga Folk Museum
 10. Hólmanes Peninsula
 11. Gejzery (Geysir i Strokkur)
 12. Wodospad Gullfoss
 13. Jezioro Mývatn
 14. Jezioro Jökulsárlón
 15. Lodowiec Vatnajökull
 16. Wulkan Krafla
 17. Jezioro Lagarfljót
 18. Rezerwat przyrody Hornstrandir
 19. Rezerwat przyrody Landmannalaugar
 20. Jezioro Askja
 21. Jezioro Kleifarvatn
 22. Półwysep Snæfellsnes
 23. Park Narodowy Skaftafell
 24. Wyspy Vestmannaeyjar
 25. Rezerwat przyrody Thorsmork
 26. Canyon Fjaðrárgljúfur
 27. Wodospady Hraunfossar i Barnafoss
 28. Rezerwat przyrody Þórsmörk
 29. Wyspy Papey
 30. Rezerwat przyrody Borgarfjörður Eystri

Islandia – perfekcyjne miejsce do pracy i odpoczynku 

Zachęcamy do odwiedzenia tego kraju zarówno w celach zawodowych, jak i prywatnych. Jeśli jesteś zainteresowany pracą w Islandii, sprawdź nasze oferty pracy. Nasi rekruterzy służą pomocą przy wyborze odpowiedniej oferty, a także podczas samej pracy za granicą.