fbpx

Zarobki a warunki życia w Europie

2017
28 marca
polski wśród dzieci
Niestety Polska nadal nie jest krajem mlekiem i miodem płynącym. Niskie zarobki oraz średnie warunki życia skłaniają wielu rodaków do poszukiwania pracy poza granicami ojczyzny. Jednak jakie kraje są najpopularniejsze i dlaczego Polacy decydują się na emigrację do określonych miejsc?

Wyspy

                Wielu spośród nas wybiera Wielką Brytanię, jako miejsce emigracji zarobkowej.  Decyduje o tym przede wszystkim znajomość języka – angielskim (w różnym stopniu) posługuje się aż 57% Polaków[1]. ­­–  Przez wiele lat Wyspy Brytyjskie były mekką dla polskich specjalistów – hydraulików, mechaników, czy też pracowników służby zdrowia. Kusiły przede wszystkim lepszymi zarobkami oraz atrakcyjnym socjalem. – mówi Magdalena Cerecka, z portalu Poloniusz.pl  –  Obecnie minimalne wynagrodzenie w Anglii dla osób, które ukończyły 25 rok życia wynosi 7,20 funta/godz., co oznacza około 35 zł (prawie 3 razy więcej niż w Polsce). Natomiast od kwietnia wzrośnie do 7,50 funta/godz. – dodaje. Uzyskując wyższe wynagrodzenie musimy się liczyć również z tym, że koszty życia są nieco wyższe. Zakwaterowanie to koszt od 250 (za pokój) do 2600 (za przestronny dom w stolicy) funtów miesięcznie, natomiast media to wydatek rzędu 100-1200 funtów każdego miesiąca. Wyżywienie to średnio koszt około 180-240 funtów, natomiast transport na podstawie biletu miesięcznego to wydatek rzędu 50-300 funtów (najdroższe oczywiście w Londynie). Pamiętajmy również o rozrywce, przykładowo bilet do kina kosztuje 10-15 funtów, wyjście do restauracji będzie nasz kosztowało od 20 funtów w górę, natomiast piwo w pubie około 3-5 funtów. Oznacza to, że przy średnio oszczędnym trybie życia i najniższym wynagrodzeniu możemy jeszcze zaoszczędzić około 300 funtów każdego miesiąca! Anglia jest nadal jednym z najchętniej wybieranych kierunków emigracji Polaków. Jednak obecnie zaczęła się zamykać na przyjezdnych w związku z Brexitem. Nawarstwiła się również agresja wobec imigrantów, a pracodawcy coraz częściej wolą zatrudniać swoich rodaków. Europa zarobki

Niemcy

                – Decyzję o podjęciu pracy u naszych zachodnich sąsiadów podejmują przede wszystkim osoby, które nie chcą wyjechać zbyt daleko od bliskich. Branże, w których znajdują tutaj zatrudnienie to: budownictwo, opieka nad osobami starszymi oraz rolnictwo i przemysł. – podkreśla specjalistka portalu. – Warto również zaznaczyć, że nie wszystkie prace wymagają znajomości języka niemieckiego.                 Minimalne wynagrodzenie w Niemczech wynosi 8,50 euro (w przeliczeniu około 36 złotych) i dotyczy przede wszystkim pracowników niewykwalifikowanych. Ceny w Niemczech są średnio 2 razy wyższe niż w Polsce, jednak niektóre produkty możemy kupić taniej niż w ojczyźnie. Zakwaterowanie to wydatek rzędu 400-1400 Euro, jednak wiele firm oferuje pracę wraz z zamieszkaniem. Media to około 120-300 Euro. Obiad w restauracji to koszt od 5 (w barze budżetowym) do 20 Euro (wraz z napojem), natomiast bilet do kina to cena 6-8 euro. Komunikacja miejska nie jest droga, za bilet dobowy zapłacimy około 7,00 Euro (ceny są uzależnione od landu). Miesięczna płaca minimalna w Niemczech to koło 1470 Euro, natomiast średni koszt utrzymania (w zależności od kwestii mieszkaniowych) wynosi 1000 Euro. Łatwo zatem policzyć, że każdego miesiąca możemy zaoszczędzić prawie 500 Euro. Sytuacja taka nie obejmuje często opiekunek seniorów, które zazwyczaj zakwaterowanie oraz wyżywienie mają zapewnione w ramach pracy.

Norwegia

                Kraj ten stanowi swoisty ewenement – nie należy do Unii Europejskiej, znajduje się dość daleko od Polski, a dodatkowo znajomość norweskiego wśród Polaków jest znikoma. Co zatem wpływa na decyzję o wyjeździe do Norwegii?                 Otóż w Norwegii można zarobić najwięcej ze wszystkich krajów europejskich – nawet 6 razy więcej niż w Polsce! Pracę tutaj znajdą przede wszystkim pracownicy budowlani oraz fizyczni. Warto również podkreślić, że kraj ten zamieszkuje już około 100 tys. Polaków. W Norwegii nie ma ogólnie obowiązującej płacy minimalnej, istnieją natomiast stawki obowiązujące dla poszczególnych branży. Pracownik niewykwalifikowany może zarobić około 165 koron na godzinę, czyli ponad 19 Euro (około 82 złote), natomiast wykwalifikowany minimum 2 Euro więcej. Koszty życia w Norwegii również są zdecydowani wyższe. Zakwaterowanie to wydatek rzędu 3000-15000 koron norweskich (320-1600 Euro).  Koszty utrzymania to około 2700-3500 koron (280-360 Euro). Komunikacja miejska to koszt na poziomie 500-700 koron. Mówi się, że wielka fala emigracji zarobkowej wśród Polaków już minęła, jednak nic bardziej mylnego. – podsumowuje Magdalena Cerecka – Rodacy nadal chcą wyjeżdżać i podnosić swój standard życia. Okazuje się, że nawet najniższe wynagrodzenie w niektórych krajach może pozwolić na swobodne utrzymanie, a nawet zaoszczędzenie niemałej kwoty.
Tekst został opracowany przez: poloniusz www.Poloniusz.pl            
[1] Na podstawie http://www.tnsglobal.pl/archiwumraportow/files/2015/06/K.041_Znajomosc_jezykow_obcych_O05a-15.pdf