Co kraj to obyczaj – wymagane certyfikaty i uprawnienia do pracy za granicą.

2016
05 lipca
Uprawnienia

W związku z dynamicznym rozwojem naszej firmy możemy Wam zaproponować pracę w coraz większej ilości krajów tj. Belgia, Holandia, Islandia, Austria czy Norwegia.  Wciąż staramy się poszerzać naszą ofertę tak aby każdy z Was mógł znaleźć coś dla siebie, wszak nie każdy potrafi mówić po niemiecku ;) Musicie jednak wiedzieć, że pracodawcy w tych krajach mają nieco inne wymagania niż nasi sąsiedzi zza Odry. Poniżej kilka informacji o tych najbardziej kluczowych wymogach.

 

Certyfikaty VCA i SCC

SCC – to nazwa systemu zarządzania bezpieczeństwem pracy obowiązującym na terenie Niemiec, Austrii, Szwajcarii, a także Francji i krajach skandynawskich. Certyfikat SCC jest wymagany do podjęcia pracy na stanowiskach o podwyższonym poziomie ryzyka. Najczęściej dotyczy takich branż jak: mechanika, elektryka, budownictwo, inżynieria, przemysł ciężki, transport, czy logistyka. Certyfikat SCC wydawany jest w formie dyplomu, którego ważność zanika po 10 latach. Aby go zdobyć należy przejść dwudniowe szkolenie (24 godziny lekcyjne) przeprowadzone przez uprawniona do tego jednostkę szkoleniową. Okres szkolenia jest krótszy i wynosi jeden dzień jeśli uczestnik posiada dyplom ukończenia uczelni wyższej technicznej, szkoły zawodowej, studium zawodowego lub świadectwo ukończenia technikum. Inną drogą wyjątku jest przepracowanie minimum 1 roku u zagranicznego pracodawcy. VCA – jest to odpowiednik SCC obowiązujący w krajach Beneluxu: Holandii, Belgii i Luksemburgu (zdarza się, że wymagany jest również w Niemczech, Szwajcarii, Skandynawii i Austrii). Podobnie jak SCC, certyfikat ten wydawany w formie dyplomu i również obowiązuje przez okres 10 lat. Dodatkowym dokumentem dołączanym do certyfikatu jest karta VCA. Jest to plastikowy dokument przypominający dowód osobisty, który można schować w portfelu i okazywać pracodawcy zamiast dyplomu. Okres szkolenia wynosi tylko jeden dzień.

 

Zaświadczenie o niekaralności

Ten dokument najczęściej wymagany jest przez islandzkich pracodawców i dotyczy pracy niemalże na każdym stanowisku. Jak uzyskać takie zaświadczenie? Wystarczy zgłosić się do Krajowego Rejestru Karnego. Można to zrobić osobiście, drogą elektroniczną, korespondencyjną lub za pomocą pośrednika. Każdy kanał komunikacji wiąże się z innymi kosztami. Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj.

 

Uprawnienia DSB dla elektryka w Norwegii

Osoba chcąca pracować na stanowisku elektryka w Norwegii powinna posiadać odpowiedni certyfikat DSB. Aby go zdobyć musi posiadać odpowiednie wykształcenie oraz minimum dwuletnie doświadczenie w jednym z krajów Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dodatkowym atutem jest znajomość jednego z języków nordyckich lub dobra znajomość języka angielskiego. Po certyfikat należy zgłosić się do Dyrekcji Obrony Cywilnej i Planowania Awaryjnego (DSB).   Chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami? Zapisz się do naszego newslettera klikając tutaj.